Jerzy Lewko trzeci na Mistrzostwach Świata w „Unifight”

K. Narušytė, Lietuvos Unifight federacijos prezidentas A. Pavlov, J. Levko4 grudnia reprezentacja Litwy w Unifight wróciła z dwoma medalami Mistrzostw Świata. W tym roku zawody odbywały się w Rosji, w mieście Miedyń pod Moskwą. Jednym z delegatów reprezentacji był młody trener szkoły sportowej samorządu rejonu wileńskiego Jerzy Lewko.

W dniach 30 listopada – 4 grudnia w wyżej wymienionym mieście odbyły się 11 Mistrzostwa Świata w Unifight. Ta dość młoda dyscyplina cieszy się popularnością nie tylko w Rosji i państwach byłego Związku Radzieckiego, ale także w wielu państwach Europy. Od kilku lat jest kultywowana w Litwie, wileńskim klubie „Status Unifight”. Każdego roku wychowankowie tego klubu dobrze spisują się na międzynarodowej arenie. Na koncie jest kilku mistrzów świata i Europy. Unifight jest dwubojem sportowym. Odbywają się mistrzostwa w klasycznym Unifight, gdy zawodnicy muszą pokonać tor przeszkód, na którym strzelają z pistoletu, rzucają noże do tarczy (za trafienie do tarczy przysądza się 2 punkty) – po pokonaniu niełatwego toru przeszkód zawodników czeka walka na ringu. Także jest zimowa odmiana tego sportu – pokonanie dystansu na nartach, strzelanie z pistoletu i następnie walka na specjalnie przyszykowanym ringu, na śniegu.

Jerzy Lewko, w niedalekiej przeszłości reprezentował Litwę jako biatlonista. Po ukończeniu studiów podjął się trenerskiej pracy z grupą dzieci w Mościskach tak rezygnując z wyczynowego uprawiania biatlonu. Charakter jednak potrzebował hazardu sportowego rywalizowania. Przed dwoma laty zaczął uprawiać Unifight. Jak sam się przyznaje – jest to nie łatwiejszy sport od biatlonu uwzględniając to, że czasu na treningi ciągle brakuje i w sali przychodzi się być czasami do 22 godziny. Ubiegłą wiosną Jerzy nieźle zareprezentował się na Pierwszych Mistrzostwach Świata w zimowym Unifight, gdzie z pośród 25 państw biorących udział wywalczył 9 miejsce. W tym roku udało się także trafić do reprezentacji i wypróbować siły w klasycznym Unifigt.

Kilūčių ruožeOd samego początku Mistrzostw fortuna była po stronie Jerzego. Tor przeszkód nie sprawiał dużo trudności, chociaż i odbierał wiele sił. W walkach na ringu także szło dobrze do momentu półfinałów. W półfinale J.Lewko spotkał się z reprezentantem Białorusi. Tor przeszkód lepiej biegł Jurek do momentu strzelania z pistoletu i rzutów nożem – niestety nie było trafne ani jedno ani drugie, takim sposobem nieudało się zdobyć dodatkowych punktów i Białorusin przed walką zdobył przewagę. Walka na ringu rozpoczęła się obiecująco niezły wynik, po wykonaniu kilku udanych rzutów wynik się wyrównał. Jerzy spróbował iść „Vabank” i chciał wykonać rzut na 4 punkty i czyste zwycięstwo – niestety nieudało się. Białorusin był szybszy i kontratakując wykonał analogiczny rzut. Otrzymał 4 punkty i czyste zwycięstwo. Po tym rzucie walka Jerzemu się skończyła bez możliwości kontynuowania mistrzostw i wzięcia udziału w finale. Takim sposobem został brązowym medalistą 11 Mistrzostw świata w Unifight.

Kova ringeLepiej się spisała Kornelia Naršytė, zawodniczka z Ukmergė, także reprezentująca nasz kraj. Z powodzeniem doszła do finału, gdzie się spotkała z reprezentantką Rosji. Od samego początku przeciwniczka Kornelii objęła przewagę, którą utrzymała aż do końca walki. W wyniku Kornelia Narušytė zdobyła drugie miejsce i srebrny medal.

Gratulujemy reprezentacji udanych występów i pochwalnych wyników. Naszemu trenerowi, Jerzemu Lewko życzymy dalszych sukcesów w szykowaniu się do 2 Mistrzostw Świata w zimowym Unifight, który odbędzie się w marcu, w Rosji.

Samorządu Rejonu wileńskiego                                                            Marian Kaczanowski

Tema: Nowości