KOSZYKARZE REJONU WILEŃSKIEGO ZWYCIĘZCY TURNIEJU „POLBASKET 2010 – POLACY RAZEM”

W Pułtusku 13 – 18 grudnia na zaproszenie Biura Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” reprezentacja młodych koszykarzy rejonu wileńskiego wzięła udział w Międzynarodowym turnieju koszykówki „Polbasket 2010 – Polacy razem”. Reprezentacja rejonu wileńskiego pod kierownictwem trenera Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Zbigniewa Leganowicza, składająca się z koszykarzy z Mejszagoły, Pogir i Rudomina nie miała sobie równych i zajęła 1 miejsce, pokonując wszystkich rywali z dwuznaczną przewagą.

W zawodach wzięli udział przedstawiciele rejonu wileńskiego, solecznickiego i 4 drużyny z Polski. Na pierwszym etapie zawody odbyły się w dwóch grupach. 14 grudnia w grupie „A” koszykarze rejonu wileńskiego mieli za rywali gospodarzy z Publicznego gimnazjum Nr. 2 i gimnazjum Zatory w Pułtusku. W pierwszym spotkaniu reprezentacja rejonu wileńskiego o głowę lepsza od koszykarzy z gimnazjum Nr. 2, pokonując 61:7. W drugim spotkaniu koszykarze rejonu wileńskiego zwyciężyli z gimnazjum Zatory z wynikiem 49:30. Z komplektem 4 punktów koszykarze rejonu wileńskiego zajęli 1 miejsce w grupie i otrzymali przepustkę do finału. W finale nasza drużyna spotkała się ze zwycięzcą grupy „B” w meczu o zwycięstwo w turnieju. Przedstawiciele rejonu solecznickiego z Jaszun w pierwszym grupowym spotkaniu przegrali dla gimnazjum Nr. 3, a w drugim – minimalnie 21:22 ustąpili dla koszykarzy z gimnazjum Nr. 1.

15 grudnia w drugim dniu turnieju odbyły się mecze wyłonienia zwycięzców i podział kolejności miejsc. W pierwszym spotkaniu reprezentanci rejonu solecznickiego 42:16 pokonali koszykarzy gimnazjum Nr. 2 i zajęli 5 miejsce. Trzecie miejsce zajęli przedstawiciele zajęli przedstawiciele gimnazjum Zatory 52:12, pokonując przedstawicieli gimnazjum Nr. 2. W wielkim finale o pierwsze miejsce przedstawiciele rejonu wileńskiego spotkali się z przedstawicielami gimnazjum Nr. 3. Z pierwszych minut gospodarze z Pułtusku dominowali na boisku i objęli prowadzenie w meczu 4:0. Trener naszych koszykarzy Zbigniew Leganowicz zmienił taktykę gry – koszykarze zaczęli opiekować się indywidualnie i presingować koszykarzy z Pułtusku na całym boisku, co pozwoliło wyrównać grę, przejąć inicjatywę i wyjść na prowadzenie już w pierwszej kwarcie (10 min.). W drugiej kwarcie nasi koszykarze jeszcze więcej zwiększyli przewagę i pierwszą połowę gry wygrali 26:21. Końcowy wynik meczu był 51:26 na korzyść reprezentacji z rejonu Wileńskiego.

Reprezentanci rejonu stołecznego 51:26 pokonali koszykarzy z Pułtusku i zajęli 1 miejsce w turnieju „Polbasket 2010-Polacy razem”, zdobywając okazały puchar za pierwsze miejsce. Najwięcej do zwycięstwa naszej reprezentacji przyczyniły się Dariusz Baranowski, grający centrem, zdobył najwięcej punktów oraz Donat Panamariow, grający w obronie. Paweł Sprangin został zwycięzcą konkursu rzutów za 3 punkty. W zwycięskiej drużynie także wystąpili Tomasz Kutko, Tomasz Kuszlewicz, Krzysztof Godlevski, Albert Kupcewicz, Robert Kaczanowski, Dariusz Tarkowski, Augustyn Bojarin, Edgar Meliauskas, Daniel Liminowicz, Roland Żukowski. Trener koszykarzy Zbigniew Leganowicz z Pogir.

W ostatnim dniu turnieju odbył się mecz gwiazd, mistrz turnieju reprezentacja rejonu wileńskiego kontra reprezentacja pozostałych drużyn. Ciekawostką było to, że po pierwszej połowie prowadzili przedstawiciele naszego rejonu, ale pomysłowi gospodarze odzieli na ręce naszym koszykarzom bokserskie rękawice, co sprawiło wiele wesołych emocji dla koszykarzy i kibiców i w końcu przyniosło zwycięstwo dla łącznej drużyny.

Podczas turnieju w Pułtusku odbywały się nie tylko mecze turniejowe. Sportowcy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, starówkę, Łazienki, mieli wycieczkę autokarem po wieczornej Warszawie (przepiękne widowisko). Organizatorze organizowali dwie dyskoteki integracyjne z młodzieżą Pułtusku. Zwiedzili piękny kościół w Pułtusku i okolice. Mieszkali w zamku – Dom Polonii w Pułtusku.

Pozdrawiamy koszykarzy rejonu wileńskiego i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości.