XXIV międzynarodowe biegi narciarskie Edwarda Dudka (Radziechowy, Pl)

Na zaproszenie wójta gminy Radziechowy – Wieprz Grzegorza Figury oraz starosty powiatu żywieckiego Andrzeja Zelińskiego 9 stycznia b. r. 8-osobowa delegacja narciarzy rejonu wileńskiego wzięła udział w XXIV Międzynarodowym „Biegu Dudka” i Eliminacjach Polski Amatorów PZN.

7 stycznia późnym wieczorem narciarze Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego z Mościszek, Bujwidz, Kabiszek i Niemenczyna wraz z nauczycielami wychowania fizycznego na czele ze starostą miasta Niemenczyna Mieczysławem Borusewiczem wyruszyła do Żywca na zawody narciarskie XXIV Międzynarodowy „Bieg Dudka”. Po drodze do Żywca 8 stycznia wczesnym rankiem nasza delegacja wzięła udział we mszy świętej na Jasnej Górze w Częstochowie, po czym ruszyła dalej do Żywca. W odróżnieniu od poprzednich kilku lat Żywiec spotkał 5-stopniowym mrozem i 20-centymetrową pokrywą śnieżną. Głowny organizator zawodów prezes rodzinnego klubu „Baca” Edward Dudek pocierał ręce z zadowolenia, gdyż można było przeprowadzić biegi w Radziechowach, a jeszcze kilka dni temu Edward Dudek szukał śniegu w Słowacji, żeby 24 raz z kolei w wyznaczonym terminie przeprowadzić zawody. Cieszył się temu i wójt gminy Radziechowy – Wieprz Grzegorz Figura, że zawody odbędą się w gminie, a nie na wyjeździe, jak zeszłe lata. Po gościnnym spotkaniu w Radziechowach nasza delegacja wypróbowała trasy przyszykowane na zawody.

To, że pogoda w górach może się zmieniać co godzinę, przekonaliśmy się sami. Z wieczora było zimno, wiał porywisty wiatr, nocą padał deszcz, nad ranem mroziło, ale do startu wszystko uspokoiło się i prawie przy bezwietrznej pogodzie, przy 1 stopniu ciepła odbyły się biegi na różnych dystansach.

Pierwsi na starcie o 9.30 stanęli przedszkolacy i uczniowie klas 1 i 2, następnie klasy 3 i 4, a potem 5 i 6 klasy. W grupie chłopców 5-6 klas startował Arnold Lepiochin. Ponad 30 narciarzy ze startu wspólnego wystartowało na dystansie 2 km w walce o nagrody i zwycięstwo w danej kategorii. Dla naszego zawodnika to był pierwszy start po kilku treningach na śniegu i brak doświadczenia nie pozwolił rywalizować z najlepszymi o medale i Arnold Lepiochin zajął na mecie 7 miejsce.

O godz. 11.00 do startu głównego stanęło ponad 150 zawodników, którzy mieli do pokonania 12 km ( powodu byłego deszczu i warunków atmosferycznych, organizator zawodów Edward Dudek zmniejszył bieg główny z 20 km do 12 km). Zawodnicy, walczący o puchar Akuna Polska. Juniorzy, samorządowcy i lekarze rywalizowali na dystansie 6 km. Grzegorz Figura – wójt gminy Radziechowy-Wieprz – strzałem z pistoletu dał start biegu głównego, w której znajdowali się 16-letni narciarze i miłośnicy narciarstwa w podeszłym wieku, a najstarszy był 76-letni Chomicki Roman z Bielsko-Białej.

W grupie juniorów bardzo dobrze startowała Karolina Banel z Mościszek zajmując miejsce tuż za podium – czwarte. Karolina Banel 6 km pokonała za 26 min. 10 sek. w grupie chłopców dobrze ślizgnął Rafał Mikielewicz z Bujwidz zajmując 4 miejsce na dystansie 6 km, a Krzysztof Mikielewicz z Niemenczyna – 6 miejsce.

Bardzo dobrze ślizgnął starosta miasta Niemenczyna Mieczysław Borusewicz zajmując 1 miejsce w kategorii VIP i samorządowców na dystansie 6 km. Nie patrząc na to, że to był pierwszy start i miał najeżdżonych zaledwie 50 km na nartach p. Mieczysław jechał kolejne 6 km i w biegu głównym na 12 km zajął 4 miejsce w kategorii K-6.

W biegu głównym na dystansie 12 km bardzo dobrze ślizgnęli Jadwiga Juniewicz i Regina Kozłowska zajmując w kategorii OPEN odpowiednio 5 i 6 miejsca. Zwyciężyła Danuta Ligocka z Istebnej. Regina Kozłowska w kategorii K-4 zajęła 2 miejsce, Jadwiga Juniewicz w kategorii K-5 zajęła 3 miejsce.

Bardzo dobrze w biegu głównym ślizgnął Marian Kaczanowski, w kategorii OPEN na dystansie 12 km zajmując 5 miejsce i zwyciężając w kategorii M-5. w kategorii OPEN zwyciężył Sławomir Szczecina z Nowego Sączu.

Równolegle odbyły się Mistrzostwa Polski lekarzy na dystansie 6 km, w których zwyciężyli Dominika Sobel z Wodzisława Śląskiego i Paweł Bubula z Wiśniowej.

Po finiszu zawodnicy częstowali się góralską grochówką, herbatą i kiełbaskami. Zakończenie zawodów odbyło się w Domie Kultury w Radziechowach, gdzie narciarzom przygrywała kapela „Grójczanie”. Zdobywcy 1-3 miejsca byli nagrodzeni pucharami, nagrodami rzeczowymi, a także ponad metrowymi kiełbasami, specjalnie wyprodukowanymi na zawody przez zakłady mięsne Wojciecha Dobiji. We wspaniałej sportowej imprezie wzięło udział 330 zawodników z całej Polski, Słowacji i Litwy.

Podczas zakończenia zawodów dużo ciepłych słów podziękowania było powiedziano dla głównego organizatora imprezy Edwarda Dudka i całej rodzinie, najwięcej angażującej się w organizowaniu tej imprezy, która odbyła się 24 raz w wyznaczonym terminie, nie zważając na kataklizmy pogody. Starosta miasta Niemenczyn Mieczysław Borusewicz w imieniu naszej delegacji wręczył puchar Edwardowi Dudkowi za propagowanie sportów zimowych, zdrowego trybu życia wśród młodzieży i dorosłych, a także za kontynuację współpracy między powiatem Żywieckim i rejonem wileńskim na tle sportowym.

Nasza delegacja nie tylko biegała na nartach. W sobotę po zawodach zwiedziliśmy starówkę, mieliśmy spotkanie ze starostą powiatu Żywieckiego Andrzejem Zielińskim i wójtem gminy Radziechowy- Wieprz Grzegorzem Figura, na którym został umawiany dalszy kierunek współpracy w organizowaniu imprez sportowych.

Dobrymi słowami chce się wspomnieć Zbigniewa Śliwkę – właściciela zajazdu „Horalna” – znany jako rekordzista z księgi Guinnesa, który aktywnie wspiera imprezy sportowe zimą i latem, nakręca filmy i naświetla na stronach internetowych.

Samorządu Rejonu Wileńskiego                                                                                 Marian Kaczanowski

Tema: Aktualności