Walka o miejsca do biatlonowej reprezentacji Litwy

3 stycznia 2010 roku, nie zważając na 17-stopniowy mróz, do Ignaliny zjechali się biatloniści 1991-1992 roku urodzenia, by walczyć o miejsca do biatlonowej reprezentacji Litwy, która weźmie udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w szwedzkim mieście Torsby 25 stycznia – 2 lutego.

Biatloniści mieli do pokonania 5 kręgów po 2 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał dodawano po 30 sek. do czasu zdobytego na dystansie 10 km. W zawodach wzięli udział biatloniści Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Maciej Mikielewicz, Edwin Tomaszewicz i Krzysztof Mikielewicz. Startując wśród pierwszych, Edwin Tomaszewicz pierwsze okrążenie 2 km pokonał najszybciej i, chociaż miał 3 niecelne strzały, objął prowadzenie. Maciej Mikielewicz zajmował 3 miejsce z trzema niecelnymi strzałami. Pozostali zawodnicy także mieli po 3 lub 4 niecelne strzały, czemu przyczyną był 17-stopniowy mróz. Zamarzały ręce i nogi i nie wszyscy zawodnicy zakończyli 10-kilometrowy dystans. Wśród nich Maciej Mikielewicz, który po 6 km mocno zmarzł i nie mógł dalej jechać. Edwin Tomaszewicz, mimo zmarzniętych rąk, na czterech strzelaninach miał 12 niecelnych strzałów i zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji najszybciej pokonał 10-kilometrową trasę i zwyciężył z prawie 2-minutową przewagą nad Liudasem Valančiūnasem Onikszt i Arnoldasem Smirnowym z Wilna. Krzysztof Mikielewicz zajął 5 miejsce.

Zwyciężając w zawodach Edwin Tomaszewicz zdobył przepustkę do Szwecji na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w biatlonie i już 6 stycznia w składzie juniorskiej kadry Litwy wyjeżdża na zawody Pucharu Europy i 8-10 stycznia startuje w Niemczech, a 13-16 stycznia – w Czechach i po 7-dniowym zgrupowaniu wyjedzie na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata do Szwecji, gdzie dołączy się do starszych kolegów z pierwszej biatlonowej kadry, w składzie której jest jeszcze jeden wychowanek Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Dąbrowski. Karol już 2 stycznia wyruszył do Niemiec i 5 stycznia startuje w biegu sztafetowym Pucharu Świata w Oberhofie. Następnie czekają na niego starty we Włoszech i Austrii i 25 stycznia główny start sezonu – Mistrzostwa Świata w szwedzkim mieście Ostersund.

Wychowankowie trenera Mariana Kaczanowskiego – Karol Dąbrowski będzie miał już drugie mistrzostwa świata, a Edwin Tomaszewicz – pierwsze mistrzostwa świata.

Pozdrawiamy naszych biatlonistów, którzy nie mając należytych warunków dla treningów i biatlonowej strzelnicy, nie opuszczają rąk, a szczerze trenują i zajmują czołowe miejsca na republikańskich i międzynarodowych zawodach.

Samorządu Rejonu Wileńskiego                                                                                             Marian Kaczanowski

Tema: Archiwum